Ministerul Mediului, Ministerul Industriei, Comerțului și Resurselor, Ministerul Terenurilor, Infrastructurii și Transporturilor și alte 10 departamente au formulat în comun "planul de bază al reciclării" și l-au raportat la Consiliul de Stat pe data de 4. Guvernul va promova planurile ca paharele de unică folosință și paiele de plastic să dispară complet până în 2027.
Pentru a promova utilizarea eficientă a resurselor, suprimarea generării de deșeuri și reciclarea resurselor, planul de bază este o măsură strategică națională bazată pe 10 ani (2018-2027). Până în 2027, obiectivul guvernului coreean este: Comparativ cu produsul intern brut (PIB), cantitatea de deșeuri generate va fi redusă cu 20%, iar rata actuală de reciclare de 70% va fi majorată la 82%.
În plus, prin studii de piață, Coreea de Sud va interzice treptat utilizarea paharelor de unică folosință, a paielor de plastic etc., va promova utilizarea repetată a produselor pentru a le înlocui și va restricționa ambalarea dublă prin lege pentru a limita supraambalarea inutilă.
Alegeți-vă acum mașinile de paie de hârtie !!!







